BIOS baterijos keitimas - Kompiuterių taisykla Vilniuje

BIOS baterijos keitimas

Comments are closed

Kaip pakeisti BIOS‘o maitinimo elementą, dar paprasčiausiai vadinama „BIOS‘o baterija“?

Visų pirma pabandykime išsiaiškinti kas tai yra BIOS ir už ką kompiuteryje jis atsako. Geriausiai tam tiks ištrauka iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos (http://lt.wikipedia.org/wiki/BIOS):

Basic Input/Output System (BIOS) – bazinė įvesties/išvesties sistema – tai sisteminė programa, kuri saugoma kompiuterio pastovios atminties (informacija nedingsta išjungus elektros maitinimą) mikroschemoje. Ją galima perprogramuoti ir taip atnaujinti BIOS programą. BIOS atlieka tokias funkcijas:

·        kompiuterio tikrinimo testo POST (Power On Self Test), kuris įjungus AK tikrina visus svarbiausius sistemos komponentus, vykdymas (šioje stadijoje sistema gali pateikti garsinius signalus, kurie reiškia tam tikras klaidas ir pagal kurių kiekį galima nustatyti klaidos tipą ir vietą);

·        kompiuterio aparatūros parametrų konfigūravimas bei derinimas (BIOS Setup);

·        operacinės sistemos (OS) pakrovimas. Viena dažniausiai keičiamų BIOS nuostatų yra įrenginio, iš kurio pirmiausia turi būti bandoma pakrauti sistemą, nurodymas.

·        aparatinių tvarkyklių (drivers) (programų, valdančių kompiuterio aparatines sudedamąsias dalis) pateikimas operacinei sistemai ir programiniam aptarnavimui;

·        sisteminės plokštės suderinimas su kitais kompiuterio komponentais;

·        sisteminių įrenginių aparatinių pertraukčių aptarnavimas;

BIOS‘o baterija reikalinga tam, kad nešiojamas kompiuteris išlaikytų jam reikalingus nustatymus, tokius kaip kalendorių, laikrodį, sistemos krovimo nustatymus ir daugelį kitų.

Įvairių modelių BIOS‘o baterijos gali atrodyti skirtingai.

Požymiai pagal kuriuos galima nuspėti, kad yra nusėdusi BIOS baterija:

 1. Kompiuteris neįsijungia visiškai arba įsijungia ir mirksi kai kurios signalinės lemputės (dažniausiai DELL, Fujitsu-Siemens kompiuteriai);

2. Nešiojamas kompiuteris įsijungia ir iškart išsijungia ;

3. Ekrane rodomas klaidos pranešimas apie reikiamą BIOS baterijos keitimą .

 BIOS‘o bateriją galite patikrinti multimetru. Baterijos nominalas būna parašytas ant pačios baterijos. Jei  nežinote kokia baterija turi stovėti kompiuteryje, tai galite sužinoti pasiskaitę kompiuterio instrukciją. Dažniausiai baterija būna 3 voltų. Jei pamatavę bateriją multimetru matote, kad ji neatitinka reikiamos įtampos (yra mažiau 2.8-3 voltų) ją būtina pakeisti nauja.

BIOS baterijos tarnavimo laikas vidutiniškai yra 3-5 metai. Po to laiko patartina pakeisti nešiojamo kompiuterio BIOS bateriją, kad išvengti galimų nemalonumų.

Nusipirkti BIOS‘o bateriją galite bet kokioje elektronikos prekių parduotuvėje arba laikrodžių, fotoaparatų dirbtuvėse. Mūsų kompiuterių taisykla Vilniuje taip pat teikia BIOS‘o baterijos keitimo paslaugas.

BIOS‘o baterijos yra visose kompiuteriuose. Vienuose gamintojas jas įstato lengvai prieinamose vietose, pavyzdžiui po dangteliu, dengiančią operatyviąją atmintį (RAM) ar po kietaisiais diskais (HDD). Taip pat baterija gali stovėti po klaviatūra. Deja labai dažnai gamintojas pastato baterijas sunkiai prieinamuose kompiuterio vietose ir tada pilnai neišrinkus viso kompiuterio labai sunku ją surasti ir pakeisti.

Bet atminkite – BIOS‘o baterija yra visuose kompiuteriuose!

Pakeisti baterija dažniausiai nebūna sunku, dažniausiai užtenka ją išimti iš ją laikančio „lopšelio“ arba ištraukti jungtį jungiančią bateriją su pagrindine plokšte.

Sunkiausia yra pakeisti baterijas kurios yra gamintojo įlituotos į pagrindinę plokštę arba yra nestandartinio dydžio ar galingumo. Tokiais atvejais geriausiai būtų kreiptis į kompiuterinę techniką aptarnaujančius specialistus.

Kompiuterių remontas nėra labai paprasta užduotis. Bet jei turite pakankamai žinių ir patirties galite nestandartinę bateriją pakeisti kita, svarbiausia ką jums reikėtų išsiaiškinti – kokia baterija turi stovėti jūsų kompiuteryje. Tai žinodami galite įstatyti tinkamą bateriją vietoje originalios paprasčiausiai prilitavę jos kontaktus prie reikiamų kontaktų pagrindinėje plokštėje. Svarbiausia laikytis baterijos poliariškumo.

Pakeitus bateriją jums teliks surinkti kompiuterį, įeitį į kompiuterio BIOS‘ą, nustatyti teisingą laiką ir datą, taip pat kompiuterio krovimosi eiliškumą.

Comments are closed.